Annonce

Annonce

Brev:

Privat pasningsordning


28. juli 2010

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Privat pasningsordning

Hej Helen!

Så skal jeg starte med at arbejde. Jeg er meget i tvivl om, hvad jeg gør med lillemanden. Egentlig er jeg hverken interesseret i at sende ham i vuggestue eller dagpleje. Den eneste trøst er, at jeg har fået det arrangeret, så vi kun har brug for pasning ca 20 timer om ugen, hvilket jeg synes er mere end rigeligt for en lille mand, der kun lige er blevet 1 år.

Jeg har prøvet at tænke lidt alternativt for måske at finde en pasningsløsning, der er bedre for lillemanden. I øjeblikket er vi med i en legestue, hvor der også kommer en anden dame. Hun er omkring 40 år og kommer med sin søn på 4 år. Hun har 5 børn som hun har valgt at passe hjemme, - hun er hjemmegående. De 4 fire ældste går i skole nu. Hun bor næsten lige ved siden af os.

Vores kommune giver tilskud til private pasningsordninger, og jeg har derfor tænkt, at det kunne være en mulighed at spørge hende, om hun vil passe lillemanden tre dage om ugen. Hun har tidligere været dagplejemor og er vild med børn. Umiddelbart tror jeg, hun ville nyde at passe ham og samtidig tjene lidt penge på den måde. Jeg er bare i tvivl om, hvad der vil være bedst for lillemanden.

Fordelene ved denne pasningsform vil være: meget opmærksomhed da han er eneste lille barn, færre infektioner (lillemanden døjede sidste vinter med mellemørebetændelser), pasning tæt på hjemmet, han kender legestuerne som han vil fortsætte i, damen har hjertet på rette sted og hun vil gøre alt for, at han skal føle sig tryg hos hende. Altså vigtige fordele!

Det der så gør mig i tvivl er hendes pædagogik, - eller mangel på samme... Jeg ser hende jo sammen med hendes søn i legestuerne og som sagt bor de tæt på os, så ind i mellem ser jeg hende med alle hendes børn. ...


Annonce

... Hendes stærke side er helt sikkert, at hun er meget kærlig overfor ungerne, - måske er det også den svage side, da hun næsten overbeskytter børnene og de måske bliver sat lidt tilbage.

Også sprogligt er hendes børn ikke blandt de stærkeste, hvilket for mig at se også hænger sammen med hendes eget sprog. Hendes børn bliver for mig at se ikke stimuleret og udfordret så meget som jeg ønsker mig, at mine skal blive. Fx kan hun finde på at sidde og made drengen på 4 år i legestuen... Derudover spiser de meget usundt. Jeg har derfor tænkt, at hvis hun skal passe lillemanden, får han selv madpakke med.

Det skal nævnes, at hvis hun skal passe ham, vil det kun være en kortere periode. Hvis vi har ligeså let ved at blive gravide som vi har haft de andre gange, vil vi meget gerne have en familieforøgelse engang til næste år. Dvs jeg regner med at skulle på barsel måske engang i løbet af foråret, i den forbindelse regner jeg selv med at passe lillemanden og tage i legestue med ham.

Hvis det går som vi ønsker os, vil han derfor nå at blive 3 år inden jeg starter med at arbejde. Når han bliver 3 er planen, at han skal i børnehave. Så der er altså tale om, at han skal passe på nuværende tidspunkt i formentlig omkring et halvt år.

Jeg vil nu frygtelig gerne høre dine tanker om, hvad der er det vigtigste for ham i det halve års tid: en rolig pasningsform med masser af opmærksomhed men uden de store udfordringer og stimulation (måske selve det at blive passet af en anden er udfordring nok i sig selv?) eller dagpleje/vuggestue hvor der måske er en bedre pædagogik men knap så meget tid og opmærksomhed. Som sagt bliver det ca 20 timer om ugen.

Jeg ser fremtil dit svar!

Med venlig hilsen
lillemandens mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Medicin til børn

Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.

Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce