Annonce

Annonce

Brev:

Morgenrutine


24. maj 2010

Alder:
7 mdr.

Morgenrutine

Hej Helen

Så skriver jeg igen.

Vi har udfaset amningerne til kun at omfatte godnat amning, og så i løbet af natten tidlig morgen hvis hun efterspørger det. Det er meget svingende. Nogle gange kan jeg putte hende kl. 19.30 og så hører vi ikke noget før kl.5 / 5.30.

Andre dage vågner hun igen kl., 21 og midt nat. Der er ikke noget fast mønster ud over at vi generelt står ret tidligt op.
Om dagen spiser hun rigtig godt. Grøntsagsmos, frugtmos og nu også rugbrød med leverpostej ligesom hun får en masse smagsprøver af det vi lige selv får som hun nyder meget.

Mit spørgsmål handler om vores morgener hvor hun ikke har lyst til at spise. Og det er ...


Annonce

... ligegyldigt om hun ikke har spist hele natten.

Vi plejer at tilbyde hende grød om morgenen, men har også forsøgt med andre ting uden held. Problemet er at hvis hun ikke spiser om morgenen får hun kun en kort formiddagslur, så vågner hun og er sulten. Hvorimod hun kan sove 1 1/2 - 2 timer hvis hun spiser før hun sover.

Vi har forsøgt både at give hende mad lige når hun vågner om morgenen og at vente til lige før hun skal sove men uden held. Jeg prøver også at tilbyde hende brystet men det afslår hun også (hun protesterer mod at ligge ned - det gider hun ikke mere). Har du et godt råd til hvordan vi kan få en bedre morgenrutine?

Venlig hilsen
en mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce