Annonce

Annonce

Svar: Symbiose


11. april 2010

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære S

Tak for dit brev :)

Det er fuldstændig normalt at føle sig tæt forbundet med sit lille barn.

Donald W. Winnicott (1896-1971) var britisk børnelæge og psykoanalytiker og han har skrevet en masse artikler om forholdet mellem mødre og spædbørn. Han er ophavsmand til teorien om f.eks. "holding", som er et psykologisk begreb.

Holding handler om moderens evne til at skabe et miljø, der fremmer barnets udvikling. Barnet er i følge Winnicott fuldstændig afhængig af den moderlige omsorg. Ideelt set tilbyder forældrene barnet et miljø, hvor det både helt konkret og også i overført forstand bliver holdt om. Et lille barn er ikke i stand til psykisk set, at holde sig selv og holde sammen på sig selv - her har det brug for sin mor - en mor som dig!

Så det er også psykologisk beskrevet helt super, at du føler dig tæt forbundet til din datter og passer på hende og naturligt føler at du er bedst til det, for det er du, du er hendes mor :)

Når det er sagt, så er det også meget vigtigt at sige, at far ...


Annonce

... naturligvis kan gøre lige så meget godt som mor. Han kan give hende lige så meget nærhed, kærlighed, varme, omsorg osv. I princippet er det eneste han ikke kan at amme hende.

Måske skulle I forældre prøve at tale lidt om, hvad I hver især har lyst til. Måske handler det hele om, at din mand føler han har svært ved at komme på banen, netop fordi du går hjemme med lillepigen og ved præcis hvad der virker. Måske retter du lidt for meget på ham, når han prøver at tage over og være en del af hendes liv og det er super vigtigt at du her tænker over, at der kan være flere måder at gøre tingene på. Det kan godt være at du har en god måde at trøste på, men måske far finder en anden måde, en måde der virker for far og datter - netop fordi de er far og datter ...


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Så lad dig selv nyde tilknytningen til din datter, men giv også far plads og lad ham og lillepigen lære hinanden at kende og finde ud af hinanden, hvor du prøver at holde dig lidt på afstand :)

Stort knus og mange tanker med på vejen, rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2024 | Diverse | 4 mdr.

Rød i hudfolder

Kære Helen Tusind tak for dit sidste svar, det gav ro herhjemme! Men nu...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce