Annonce

Annonce

Svar: Kan spædbørn sove for meget?


23. marts 2010

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tillykke med dine drenge :)

Ja, efter min mening kan spædbørn godt sove for meget og det er super vigtigt at man sikrer sig at de ikke sover dagen væk, men lærer at det er om natten man sover - om dagen er man vågen, aktiv og det er der man indtager største delen af sit behov for mælk.

Det vil være ganske udmærket at holde fast i at dine drenge skal spise ca. hver 3½ time og hvis de sover meget mere end det om dagen, så synes jeg du skal vække dem. Om natten må de så gerne sove 5 timer, hvis de kan det - det er kun dejligt for jer alle hvis de kan sove fra kl. 24-05, men mere bør de ikke sove, når de ikke er ældre end de er. Dertil kommer at hvis de om natten har sovet 5 timer, så har de sprunget et natmåltid over og derfor vil de naturligt om dagen skulle spise lidt hyppigere, for at få indhentet dette.

Du skal regne med at dine børn skal sove 3 lure dagligt, en formiddagslur, en ...


Annonce

... middagslur og en lur sidst på dagen. Og de skal ammes mellem hver lur, nogle gange både når de vågner af en lur og så en lille tår inden de puttes igen. De spiser altså meget hyppigt om dagen og det er helt fint, om natten kan de så sove.

Det betyder også at du om dagen skal pusle dem aktivt, give dem bad, pludre med dem, lege med dem osv. for at de der bliver holdt igang. De kan ikke være vågne særlig lang tid mellem deres dagslure, nogle gange er de måske vågne i kun 45 minutter andre gange i 2 timer og det er fint, men de er sjældent vågne mere end 2 timer af gangen, så skal de have mælk og sove igen. Om natten skal der være mere ro på, der skal ikke tales for meget, lyset er dæmpet og du behøver ikke skifte en tisseble - har de afføring skal den skiftes.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Så ja, du må gerne blande dig i deres søvn om dagen, så du sikrer dig at de spiser nok mælk hos dig :)

Rigtig meget held og lykke fortsat.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Honning

Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.

Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.

Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce