Annonce

Annonce

Svar: Vuggedød - 6 mdr.


14. marts 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Pernille

Ja det er og må simpelthen være noget af de værste at opleve som forældre, hvis man oplever at ens barn dør imens det sover... Det er som du skriver en ganske uudholdelig tanke!

Heldigvis er antallet af børn der dør vuggedød faldet markant siden sundhedsstyrelsen i 1991 udsendte de første anbefalinger for at forebygge vuggedød. I 1991 var forekomsten 1,8 vuggedøde pr. 1000 levendefødte børn i Danmark. De nye anbefalinger havde og har stadig stor effekt og i 2006 var forekomsten af vuggedøde faldet til 0,3 pr 1000 levendefødte børn i Danmark, hvilket svarer til ca. 20 børn om året.

Det er Sundhedsstyrelsens vurdering, at barnets sovestilling, at undgå tobaksrøg under graviditeten og i barnets nærhed efter fødslen og at være opmærksom på at barnet ikke må overophedes er med til at fastholde det lave antal dødsfald. Og Sundhedsstyrelsen har skærpet vejledningen til forældre, der ryger.

Undersøgelser viser at risikoen for vuggedød blandt børn, der udsættes for tobaksrøg både i graviditeten og efter fødslen,
øges med en faktor 2-4 sammenlignet med børn, der ikke udsættes ...


Annonce

... for tobaksrøg.

Selvom man ikke ryger med barnet i hænderne, så vil barnet stadig blive udsat for røg, det man kalder for passiv rygning. Der er i tobaksrøg mere end 4000 kemiske stoffer i form af gasser og ultrafine partikler. Det kan man lugte og se, når der ryges, men også efter der er luftet ud, vil der være usynlige og lugtfri partikler tilbage. De sidder i tøjet, på gulvet, møblerne - ligesom de også kan sidde i håret, på huden af den der ryger. På den måde vil barnet kunne indånde dem og få dem ned i lungerne, hvorfra de føres via blodbanen ud i hele kroppen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Riskoen for vuggedød falder i takt med at barnet bliver ældre og mere mobilt. Sundhedsstyrelsen skriver derfor at når barnet er i stand til at vende og dreje sig selv, så er der ikke grund til at bekymre sig om, at barnet f.eks. triller om og sover på maven. Da de fleste børn er i stand til at vende og dreje sig efter 6 måneders alderen er risikoen i denne alder mindre.

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre og tusind tak for dine dejlige ord til mig - det varmer rigtig meget kan du tro! Tak! Hils din mødregruppe fra mig :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

Barnevogn

Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.

Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?

Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce