Annonce

Annonce

Brev:

Sygdom og søvnproblemer


7. februar 2010

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Sygdom og søvnproblemer

Hej Helen

Så er jeg her igen.

Som vi tidligere har skrevet har vi været igennem et langt forløb af sygdom ondt i ørene m.m. og har haft og har fortsat problemer om natten.

Jeg har lige et par spørgsmål.

Hun trives i hverdagen - spiser godt og sover mellem 1-2 timer til middag for det meste uden det helt store brok.

Da hun ikke sover så længe til middag, det gjorde storebror heller ikke, så er hun træt når vi når til kl. 18.

Vores hverdag er heldigvis indrettet, så vi allerede ved kl. 18 kan gøre klar til natten med et bad, lidt leg/hygge og derefter i seng.

Før har hun været meget nem at putte også under sygdomsforløbet til natten, men iøjeblikket er det ikke andet en skrig og skrål. Hun vil ikke og bliver bare mere og mere arrig.

Vi har nu i mange aftner taget bilen og kørt 15 min hvorefter hun sover og kan puttes.

Hun har dræn i ørene og det flyder af dem, hun er fortsat forkølet og øjnene er også påvirket. Vi har derfor indtil videre valgt ikke at tage kampen op og lade se hvor længe hun vil blive ved.

Kan der være noget i hendes udvikling, som gør, at hun ligesom har brug for at selv ville bestemme? Grunden til jeg spørger er, at vi havde en dag, hvor vi ikke kunne køre p.g.a. ...


Annonce

... vejret. Jeg tog så barnevognen ind og hun græd voldsomt mens jeg gjorde det, da jeg så siger, nå nu skal du sove, så vender hun om og kravler grædende op i sengen hvorefter jeg kan putte hende også sover hun!!!.

Hun sover herefter roligt til kl. ca. 23 hvor efter balladen starter igen. Hun vågner fortsat mellem 4-10 gange om natten.

Hvordan kan det være at hun kan sove godt fra 19 til 23 og herefter ikke?

Jeg syntes, at hun får alsidig kost og vi har tjekket vores omgivelser og der bør ikke være noget her, som gør hende syg. Når jeg nu taler med vores læge om hvad det kan være, da hun lige har fået en pencilinkur igen (hendes ørere var slemme) så lyder det på ham, som om, at vi bare må acceptere at det er sådan hun skal have det.

Kan det passe at der ikke er nogen grund? - tænker, at du hører fra mange forældre....

Vi har lige fået astma-medicin med hjem til hende og efter en uges overvejelse og ingen ændre i hendes tilstand (har holdt hende hjemme fra dagpleje) så har vi valgt at give hende det. (den brune) men jeg er bare i tvivl om det kan hjælpe.?

Kan der være nogen ide i at ændre værelse hvor hun skal sove - gøre noget anerledes for at ændre hendes opfattelse af det at skulle sove eller ???

Sophia

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Nattesøvn og natteamning

Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant

Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Sidder ofte i W-stilling

Kære Helen Jeg har et kort spørgsmål i dag. Min datter, som nu er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


16. november 2024 | Udstyr | 14 mdr.

Jakke og flyverdragt i autostol?

Kære Helen Jeg har bare lige et kort spørgsmål, som jeg håber, at du kan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødsel

En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.

Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce