Brev:
Min datter græder når jeg ikke leger med hende
Hej Helen,
Sikke mange spørgsmål der er efter du er tilbage. Det er jo godt, der er så mange der kan bruge din hjælp ...
Tænker på om du læser hvert brev som et nyt, eller du kan se hvad jeg før har skrevet til dig.. I hvert fald så går det bedre med at min datter spiser aftensmad, men det er stadig begrænset hvad hun vil have.. Det er som om hun gemmer noget appetit til aftenflaske en time efter - men jeg tænker at det selv regulerer sig.
Det vi sloges lidt med nu, er at hun ikke vil lege selv. Hun er nu 9 mdr. og kan stadig ikke kravle eller komme rundt selv. Hun sidder og observere, lytter og kigger, men har ikke selv lyst til at udforske verden. Jeg kan se på andre 9 mdr. børn, at de møfler frem og er ivrige. Det er min datter ikke. Hun vil gerne omkring, men på en arm eller stå op ad en stol, seng, vindue. Så snart vi lader hende lege selv, sidde selv eller opfordrer hende til at udforske, så sætter hun i et hyl.
Jeg synes det er blevet værre på det sidste. jeg er nødt til at lege ...
... med hende hele tiden og kan hverken tømme opvaskemaskine, rede senge eller andet, hvis ikke hun er 1 meter fra mig og jeg taler til hende og rækker hende legeting.
Jeg synes vi forsøger at gøre dagen spændende for hende, men hvis ikke mor her er i nærheden, så græder hun. jeg prøver at gå frem og tilbage og at hun hele tiden kan se mig. Andre gange lader jeg hende græde lidt og fortæller hende, at nu skal mor lige vaske op eller lave mad.. jeg synes efterhånden at det er hårdt, at gå herhjemme, når jeg ikke får lavet ret meget i løbet af en dag.
Har du et forslag til, hvad jeg kan afprøve og måske en forklaring, på hvorfor hun er sådan i øjeblikket? Jeg tænker jo at hun er bange for, at jeg forlader hende.. Hun skal i vuggestue om 2 mdr. og jeg håber da at hun vil reagere anerledes. Synes også hun er meeget bange for fremmede og bliver let forskrækket.
Hmm ... Altså generelt en forsigtig pige, som gerne vil have sin mor hele tiden :-)
Håber du kan hjælpe mig..
Med venlig hilsen
Vicki
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
Viden om børn:
Frysning af babymad
Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.
Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.
Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.
Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor