Brev:
Ikke bange for fremmede
Hej Helen.
Ja altså min søn på nu næsten 6 måneder er absolut ikke bange for fremmede. Nærmest modsat.
Han elsker at "snakke" med folk. Som jeg før har beskrevet er det at ligge selv ikke det mest interessante i hans verden. Der skal mennesker til. Og det er alle der er i hans nærhed, han nedstirre og når han så får øjenkontakt storgriner han og starter med at "snakke" og stor charmere. Alle kan tage ham og holde ham. Bare de gider lege med ham og hoppe rundt med ham, så er han verdens lykkeligste dreng. Han har siden han var meget lille været meget insisterende i hans kontakt og holdt øjenkontakt vildt længe. ...
... Han pludre og råber og ja storgriner, så han næsten får tårer i øjnene af grin.
Folk siger til mig at han følger mig med øjnene når jeg går rundt, og er meget bevist om hvor jeg er. Det er lidt svært for mig selv at se, da jeg synes han jo bare griner hver gang jeg (eller andre kommer ind i hans synsfelt). Jeg tænker over hvornår er det er, at det kommer at han bliver reserveret overfor fremmede?? og måske morsyg???? Ikke at jeg er nervøs, men kan man være for social??? Eller er han bare en meget tryg og glad dreng (som du ved jo har været igennem en del og derfor været så meget på arm).
Med venlig hilsen
E´s mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...