Annonce

Annonce

Brev:

Dagpleje vs. vuggestue


30. marts 2009

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Dagpleje vs. vuggestue

Kære Helen,

Jeg skriver til dig for at få lidt råd om min datter, der nu er 16 ½ md. Hun begyndte i dagpleje da hun var et år. Vi havde egentlig søgt vuggestueplads men kunne ikke få nogen.

Vi og vores datter er rigtig glade for vores dagplejemor som er en dejlig dame og hun trives så fint med de andre børn også (de er tre i alt). Indkøringen gik sådan nogenlunde. Som forventet kan man nok sige. Hun græd lidt de første 14 dages tid – en tid der nok var præget af en masse tilvænning – både for hende og os. Dog klistrede hun op af hendes dagplejemor i en længere periode og legestue som de er i en gang om ugen, var ikke noget hit i starten. Hun fandt de vist meget overvældende. Alt dette er dog overstået og nu elsker hun at komme derned.

Der hvor tingene ikke har fungeret for os, er når vores dagplejemor har været syg, på kursus eller ferie, for så skal hun til gæstedagpleje. Hvilket der har været en del af, og kommer en del af også. Umiddelbart så vi det som posetivt, at det skulle være samme hver gang – men det ærgelig er så, at vores datter ingenlunde har været glad for at være der. Sidste gang vi skulle derhen beyndte hun at græde to veje før og jeg kunne næsten ikke få hende ind over dørtrinet. Helt uholdbart for såvel hende som os. Den uge endte jeg med at holde hende hjemme – også helt uholdbart. Det skal sige, at hun en uge forinden havde været der i fem dage, hvor det også var slemt, dog ikke ligså – så jeg synes vi har givet det en chance.

Samme dag vi kommer hjem er der brev med posten om, at vi har fået vuggestueplads. Jeg havde åbenbart aldrig fået taget mig af ...


Annonce

... ventelisten. Vi skulle svare inden for fire dage og vi gik derefter i tænkeboks. Vi besøgte naturligsvis vuggestuen igen, og fik os en lang snak med dem. Det er en intergreret vugge/børnehave, og hun har fået plads på den lille stue. Dvs. At hun kan blive i huset til skolestart.

Vi har nu besluttet at tage hende ud af dagpleje og ind i vuggestue, og selvom beslutningen er taget, så vil jeg meget gerne have dit syn med på sagen.

Vores dagplejemor blev ked af det og synes vist ikke rigtig det var bedste valg for vores datter, fordi hun kan være meget tryghedssøgende. Hun har også sagt at hun gerne må komme tilbage, hvis det ikke går i vuggestuen.

Hele denne her beslutning har gjort, at vi har set på alle aspekterne i dagpleje vs. Vuggestue. Lærer eller udvikles hun nok i dagpleje osv. Vi har vejet tingene op mod hinanden og i sidste ende, så mener vi, at det er vigtig, at det er samme sted hun bliver afleveret hver dag. Hun får vel også et forhold til pædagoerne og børnene der også. Det har været en virkelig svær beslutning, da vi jo river hende ud af noget trygt og godt til noget uvant. Men i sidste ende kan vi ikke leve med gæstedagplejen.

Vi har 6 dage til indkøring og håber at det er nok.

Kan du ud fra ovenstående sige lidt om hvad du synes? Det er naturligvis svært når du ikke kender os og vores datter, men måske du kan sige noget mere generalt ud fra hendes alder osv.?

Jeg ved godt, at det er os der kender hende bedst, men i bund og grund vil jeg nok bare gerne bekræftes i, at det vi gør er godt for vores datter

Mange hilsner
Rikke – den bekymrede mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Nattesøvn og natteamning

Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant

Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Åhh, det er altså skønt at starte ugen med et svar fra dig ;) Tusind tak!

Og ha en rigtig god uge

Fra en førstegangs mor


Annonce