Annonce

Annonce

Svar: Amning og menstruation - 3 mdr.


28. november 2008

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Elisabeth

Det lyder ganske rigtigt at du oplever variation og nedsættelse af din mælkedannelse i forbindelse med ægløsning og menstruation. Sådan er det hos nogle kvinder og du må nok forberede dig på at du i din cyklus vil opleve varierende mælkeproduktion alt efter hvor i cyklus du befinder dig ... At du således oplever fald i mælkeproduktion nu, kan ændre sig igen, når din menstruation stopper og du er et nyt sted i cyklus.

Det betyder derfor ikke at du ikke kan amme, for det kan du sagtens og det er bestemt en god idé at bruge brystpumpen jævnligt for at øge din mælkemængden, men naturligvis er det også begrænset hvor meget tid du kan bruge på udmalkning - det er jo tid som naturligt går fra dit barn, eller tid du kunne bruge på dig selv eller på andre ting. Du skal derfor vurdere, hvor vigtigt det er for dig at blive ved.

I den forbindelse tænker jeg at din datter jo kun er 3 måneder gammel og undersøgelser viser at amning de første 4 måneder er vigtig i forhold til forebyggelse af allergi. Derfor tænker jeg at du måske skulle forsøge at malke ud og sørge for at din datter tilbydes modermælk indtil 4 måneders alderen og herefter kan du begynde at supplere med mme, når hun har behov. Hun er jo så her vant til flasken og vil fint kunne tage imod, det kan så være med mme i stedet for modermælk for at du også får frigivet tid til andre ting :o)

Viser det sig at det bliver nødvendigt at supplere med mme før 4 måneder, så må det være sådan og det er fint nok. Hvis du eller far har ...


Annonce

... problemer med allergi eller har haft det som barn (astma, børneeksem, fødevareallergi), så vil det være rigtig godt at tilbyde hende speciel erstatning Nutramigen eller Profylac, - Nan H.A. virker delvist. Har I ikke problemer med allergi kan I vælge en helt almindelig erstatning.

Normalt vil man mærke en ændring i mælkeproduktionen i løbet af ca 1½ max 2 døgn, hvis man sørger for at amme og også bruger brystpumpe. Det lyder som om at du har forsøgt med udmalkning i længere tid uden held til at øge mælkemængden og det lyder som om at dine hormoner her spiller en stor rolle.

Du skal vide, at man kan få piller til at øge mælkedannelsen, de bruges normalt til kvinder der føder for tidligt og som har behov for hjælp til at hole gang i mælkedannelsen indtil barnet er blevet så stort at det kan spise ved brystet.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Man giver Primperan, som har vist sig at have en positiv effekt på prolaktinniveauet og mælkeproduktionen. Man tager Primperan som en kur, hvor du tager 10 mg x 3 dgl i 5-10 dage. Hvis der er positiv effekt, vil den vise sig efter ca 2 døgn.

Når man stopper med Primperanen vil mælkemængden kunne falde igen og derfor er det vigtigt at man efterfølgende kan få barnet til at spise hos sig, så det er barnet der opretholder mælkemængden, fordi barnet stimulerer bedre end brystpumpen.

Derudover er det sådan, at man ikke anbefaler primperan til kvinder som har tendens til depression.

Jeg håber at ovenstående hjælper lidt videre på vej, fortsat held og lykke med det hele :o) Rigtig god jul.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


29. december 2024 | Amning | 7 mdr.

Smertefuld amning grundet tænder - del 2

Hej Helen Mange tak for dit lange og uddybende svar til min udfordring...

Læs hele brevet og Helens svar


28. december 2024 | Amning | 7 mdr.

Smertefuld amning grundet tænder

Kære Helen Jeg er mildest talt frustreret og ulykkelig over at føle mig...

Læs hele brevet og Helens svar


8. november 2024 | Amning | 2 mdr.

Kan baby være for stor?

Kære Helen. Vores lillebror er nu 10 uger og er en stor dreng - og mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Downs syndrom

Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.

Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.

Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce