Annonce

Annonce

Svar: Er begyndt at vågne tidligt om morgenen


27. oktober 2008

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Jeanette

Det er vigtigt at du forsøger at holde fast i at Rasmus ikke tilbydes flaske, når han vågner kl. 04-05, men trækker tiden til kl. ca 05/06 ... Hvis du begynder at give ham flaske kl. 04, så vil du kunne risikere at han vågner fordi han er sulten, at hans mave simpelthen vender sig til at skulle spise der og med den alder han har, behøver han ikke få dette behov :o)

Derudover kan der være en sammenhæng imellem hans lure i løbet af dagen, hvor jeg tænker at du skal prøve om du kan få ham til kun at sove 2 gange, men få ham til generelt at sove lidt senere i løbet af dagen, så han netop kan nøjes med de to lure og stadig holde sig vågen til I spiser kl. 19 ...

Jeg vil også foreslå dig at du begynder at tilbyde ham lidt mere mad og også mere som han selv kan sidde med, nu hvor han er blevet 7 måneder.

Mit forslag til en dagsplan ser således:

Tidlig morgen 05/06: Flaske og sover lidt videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand eller mælk af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos og tilbydes frisk frugt i hånden, start med den lidt bløde frugt som appelsinbåde, kiwi, fersken, blommer eller lignende. Vand af kop.

Puttes til formiddagslur ca kl. 10.

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, det kan være rester ...


Annonce

... fra aftensmaden eller det kan være mos fra glas du køber. Tilbydes ristede rugbrødsbjælker eller andre brødskorper i hånden, agurkeskiver, en kartoffelbåd eller lignende som han kan gnaske i selv. Vand af kop.

Puttes til middagslur med en flaske kl. ca 13-13.30

Eftermiddag 16: En portion flerkornsgrød med frugtmos, og tilbydes igen frisk frugt i hånden ligesom om formiddagen, vand af kop.

Før aftensmad 17-18: Tilbydes lidt agurkestænger, kogt gulerod, en brødskorpe eller lignende imens du gør aftensmaden klar. De fleste børn er lidt sultne på dette tidspunkt :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 19: Grøntsagsmos med kød eller fisk og tilbydes mere og mere familiemad, ris med lidt sovs, kogte blomkål, broccolihoveder eller lignende i hånden - hvad I nu får. Han skal både have mos og mad i hånden, sidder sammen med jer ved bordet og spiser det I også får ... Mælke eller vand af kop og evt. lidt frugtmos til dessert ligesom nu.

Tilbydes flaske med mme og puttes til natten ca 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske med mme

Sover til næste morgen tidlig

Som du kan se er der i denne plan lidt mere mad, udgangspunkt i jeres mad, mad i hånden osv. ligesom jeg også har flyttet lidt på tiderne for søvn om dagen. Jeg håber det virker for jer, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce