Annonce

Annonce

Svar: Slankekur mens man ammer?


3. oktober 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Rikke

Jeg vil ikke anbefale dig at du går på pulverkur eller anden streng diæt så længe at du ammer, men det betyder ikke at du ikke gerne må tabe dig :o)

I sundhedsstyrelsens bog "Vellykket amning - vejledning for sundhedspersonale 2006" står: Det er almindeligt, at ammende kvinder taber sig, men det frarådes at gå på egentlig slankekur i ammeperioden, da en skrap slankekur kan indvirke negativt på mælkeproduktionen. Der er således i orden, hvis man pga. amningen taber sig 1-2 kilo om måneden, men et større vægttab kan ikke tilrådes, da det både influerer på mælkens mængde og kvalitet".

I kraft af min uddannelse som IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant) ved jeg en del om amning og de forskellige undersøgelser der er lavet. Der er blandt andet lavet en undersøgelse i år 2000 (Lovelady et al.), hvor man fulgte 40 overvægtige kvinder, hvor halvdelen var en i diæt-motionsgruppe og den anden halvdel i en kontrolgruppe. Kvinderne i diæt-motionsgruppen tabte 5 kg på 10 uger og oplevede ikke nogen problemer i forhold til at producere nok mælk, tværtimod gav motionen dem mere energi. Kvinderne i kontrolgruppen tabte 1 kg.

I 1999 er lavet et andet studie, også en amerikansk undersøgelse (McCrory et al) som viser at kvinder godt kan gå på en moderat slankekur. Tolv uger efter fødslen kom mødrene på 11 dages kur. Det gik hverken ud over mængden eller kvaliteten (sammensætningen) af brystmælken til barnet. Der var heller ikke nogen forskel i børnenes vægt under perioden.

Der er lavet flere undersøgelser og de viser generelt at ...


Annonce

... det er sundere og mere effektivt for nybagte mødre, at vælge en mildere diæt og motion i stedet for en mere streng diæt uden motion. Hvis du således gerne vil have hjælp til at smide et par ekstra overflødige kilo, så vil motion altså være at foretrække fremfor at du begynder at spise meget lidt.

Jeg vil derfor foreslå dig at du ikke går på pulverkur, men i stedet begynder at spise sundt og varieret. Du skal tænke over ikke at indtage for meget fedt og spare på sukkeret, det fedt du skal spise må meget gerne komme fra fisk af forskellige slags, da netop de fedtsyrer der findes i fisk er godt, både for dig, men bestemt også for din dreng og så skal du spise kød for at få proteiner.

For at du ikke skal være sulten og føle at du mangler mad, så er det vigtigt at du fortsat spiser små hyppige måltider i løbet af dagen, du må således ikke gå rundt på fastende mave.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Ved siden af at du spiser sundt, så er det altså også vigtigt at du får motion. Det betyder ikke at du skal styrte af sted, for meget og for voldsom motion påvirker også din mælk og kan give mælken en dårlig smag, men en løbetur eller en rask gåtur med barnevognen eller gymnastik, hvis du har lyst til at melde dig til det, vil være rigtig fint.

Og så må du se, hvordan din krop reagerer og hvordan din dreng reagerer. Hvis du oplever at kostændring og motion påvirker din mælkemængde, ændrer på smagen og din dreng begynder at afvise brystet osv. så må du stoppe og vente til han bliver så gammel at brystmælken kan undværes. Og det samme må pulverkurene ... :o)

Rigtig meget held og lykke fortsat :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.

Ammestop - 11 måneder

Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


29. december 2024 | Amning | 7 mdr.

Smertefuld amning grundet tænder - del 2

Hej Helen Mange tak for dit lange og uddybende svar til min udfordring...

Læs hele brevet og Helens svar


28. december 2024 | Amning | 7 mdr.

Smertefuld amning grundet tænder

Kære Helen Jeg er mildest talt frustreret og ulykkelig over at føle mig...

Læs hele brevet og Helens svar


8. november 2024 | Amning | 2 mdr.

Kan baby være for stor?

Kære Helen. Vores lillebror er nu 10 uger og er en stor dreng - og mit...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce