Særligt sensitive børn
3. februar 2011
Læs omtalen af "Særligt sensitive børn" under annoncen ...
Bogen Særligt sensitive børn - hvordan vi hjælper vores børn med at trives, når verden overvælder dem er skrevet af Elaine N. Aron. Det er normalt en amerikansk bog, men nu oversat til dansk og udgivet af Borgens Forlag.
Er dit barn sensitivt over for stort set alt - tøj, der kradser, ting, der smager mærkeligt, høje lyde og ændringer i dagligdagen? Har det livagtige drømme, bliver det let såret, ude af sig selv over kritik og er det ivrigt efter at gøre tingene helt rigtigt?
Hvis ja - så kan dit barn være et særligt sensitivt barn og ifølge forfatteren være blandt de 15-20% af alle børn, som er dybt følsomme overfor små forskelle og som let bliver overvældede.
Elaine N. Aron har flere år arbejdet med sensitive børn og deres forældre og bogen er opdelt i kapitler om de forskellige aldersgrupper fra nyfødt til teenage-barnet.
Om forfatteren:
Elaine N. Aron er forsker og pioner inden for området særligt sensitive mennesker. Hun har psykoterapeutisk praksis i New York og San Francisco og har også skrevet bogen "Særligt sensitive mennesker".
Køb bogen "Særligt sensitive børn" her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.